Haber

‘112 Acil Çağrı Merkezine EYT ile ilgili çağrılar alıyoruz’

İZMİR 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Murat Ummak, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bu yıl gelen aramaların yüzde 63,3’ünün asılsız olduğunu belirterek, “Son günlerde gündemde olan EYT ile ilgili asılsız ihbarlar alıyoruz. Ne zaman çıkacağını ve şartlarını soruyorlar.”

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de farklı acil çağrılar için kullanılan 110 itfaiye, 156 jandarma, 155 polis, 112 sağlık, 177 orman, 178 sahil güvenlik, 122 AFAD’ın numaralarını ‘112 Acil Çağrı Merkezi’ çatısı altında topladı. Amaç tüm ekiplerin bir an önce olay yerine ulaşmasıydı. İzmir’de bu yıl 5 milyon 380 bin tebligat yapıldı. Bunların yüzde 63,3’ü asılsız çıkarken, bir kısmı da ekipleri zor durumda bıraktı. Asılsız aramaları en aza indirmek için etkin bilgilendirme çalışmaları devam ederken, Ege Üniversitesi’nde bu kapsamda bir çalışma gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu paramedik öğrencilerine ve İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’ne ‘112’yi nasıl arayayım?’ etkinlik düzenlendi. Programda üniversite öğrencilerine bireylerin hangi durumlarda 112’yi aramaları gerektiği anlatıldı.

‘YANLIŞ ÇAĞRI ORANLARI DÜŞTÜ’ İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Dr. Murat Ummak, “112 Çağrı Merkezimizde tüm acil çağrıları paydaşlarımıza hizmet veriyoruz. Yüzde 63,3’ü asılsız davet. Asılsız davet oranı her geçen yıl azalıyor. Bu da vatandaşlarımızın bilinçlendiğini gösteriyor.İlkokul eğitimi başta olmak üzere birçok etkinlikte bilgilendirme yapıyoruz.112’nin ne zaman ve neden aranması gerektiğini anlatıyoruz.Geçen yıl asılsız aramamız yüzde 66 idi.Ayrıca cevap verme hızımız çok düzgün. İlk daveti aldığımız andan itibaren 98 saniyede olay yerine ekip yönlendiriyoruz.” Restoranın adresini soranlarda var. Son zamanlarda hastane randevuları için 182 yerine 112 aranıyor. Yanlış numara girip bizden hastane için randevu almaya çalışıyoruz. çalışıyorlar. Yine son dönemin en popüler ismi olan EYT ile ilgili asılsız davetler alıyoruz. Ne zaman çıkacaksın diye soruyorlar, kurallar. Bu davetler daha çok şehir merkezinden değil, kırsal mahallelerden geliyor. Acil davetler için 112 Acil Çağrı Merkezi bulunmaktadır. Acil davetleriniz için her zaman yanınızdayız. Bu asılsız davetlerle acil durum davetlerinin önüne geçersiniz. Lütfen merkezimizi aradığınızda buna dikkat ediniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu