Ekonomi

Bakan Nabati, 2022 yılında gerçekleştirilen vergi incelemeleri hakkında paylaşımda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılında vergi müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesinin tamamlandığını ve 207 bin 958 rapor düzenlendiğini belirterek, “Aşan vergi ve cezalar önererek kamu kayıp ve kaçakçılığının önüne geçtik. Söz konusu denetimlerde 76 milyar lira.” ifadesini kullandı.

Nebati, Twitter’dan yaptığı paylaşımda vergi incelemeleri hakkında bilgi verdi.

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın kurumsal tecrübesiyle kayıt dışı ekonomi, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı ile mücadele amacıyla vergi denetimlerini sürdürdüğünü vurgulayan Nebati, şunları kaydetti: :

“2022 yılında yapılan vergi incelemelerinde, incelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza tutarları ve vergi kaçakçılığı nedeniyle suç duyurusu sayısında rekor kırarak, Türkiye’de en yüksek seviyeye ulaştık.” Cumhuriyet tarihinde bir yıl.

2022 yılında Bakanlığımız vergi müfettişleri tarafından yapılan kontrollerde 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207 bin 958 rapor hazırladık. Söz konusu kontrollerde 76 milyar lirayı aşkın vergi ve ceza teklif ederek kamu israfının, vergi kayıplarının ve kaçakçılığının önüne geçtik.”

Nebati, tamamlanan soruşturmalar sonucunda, başta sahte belge düzenlemek ve kullanmak olmak üzere vergi kaçakçılığı suçlarından 23 bin 780 vergi mükellefi hakkında 24 bin 466 vergi suç duyurusu düzenleyerek ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Bakan Nebati şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonumuza üreterek, istihdam sağlayarak ve ihracat yaparak katkı sağlayan mükelleflerimizi, yapacağımız düzenleme ve teşviklerle destekleyeceğiz ve istikrarlı ekonomik istikrarımızı korumaya devam edeceğiz. uyguladığımız politikalarla kalkınma.Vergi denetim ve kontrol görevlerini yerine getirirken her zaman olduğu gibi devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını gözetecek, terörün finansmanı ile ilgili çalışmalarımıza devam edecek ve vergi ziyaı ve kaçırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu