Haber

Kırgız Parlamentosu Başkanı Avrupa Parlamentosu ile İşbirliğini Görüştü

Kırgızistan Parlamentosu Lideri Nurlanbek Shakiyev, ülkesini ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi Lideri David McAllister ve beraberindeki heyetle işbirliğinin geliştirilmesini değerlendirdi.

Parlamento Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Kırgızistan ile Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve parlamentolar arası ilişkilerin genişletilmesinin yanı sıra insan hakları ve ifade özgürlüğünün korunması ve bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Şakiyev, bu tür toplantıların ikili ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olduğunu belirterek, “Kırgızistan her zaman Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğini geliştirmekle ilgileniyor. Özellikle Avrupa ülkeleri parlamentolarıyla etkileşimi derinleştirmeye ve Avrupa Parlamentosu ile aktif işbirliğini derinleştirmeye çalışıyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

Kırgızistan ile Avrupa Parlamentosu arasındaki İşbirliği Komitesi Toplantısının bu yıl aralık ayında Bişkek’te yapılacağını belirten Şakiyev, “Demokratik, siyasi, sosyal ve ekonomik reformları sürdürme çabası içinde olan bir ülke olarak yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere tüm taraflarla.” İfadesini kullandı.

“Kırgızistan bizim için özel bir ülke”

AP Dış İlişkiler Kurulu Başkanı McAllister da Avrupa Parlamentosu’nun Kalkınma Stratejisi’nde Orta Asya ülkeleriyle iş birliğinin 2029 yılına kadar genişletilmesine özel önem verildiğini vurguladı.

McAllister, “Kırgızistan bizim için özel bir ülke. Ülkenin demokrasi alanındaki başarıları diğer ülkelere kıyasla oldukça önemli. Bu nedenle Avrupa Parlamentosu, Kırgızistan’la mevcut ilişkilerin geliştirilmesiyle her zaman ilgileniyor.” görüşünü paylaştı.

sivrihisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu