Haber

Kuzey Kore yeni tip balistik füze motorunun yer testini başarıyla tamamladı

Kuzey Kore, orta menzilli balistik füzeler için geliştirilen yeni tip yüksek itkili katı yakıtlı motorların ilk yer testinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen nükleer silah ve balistik füze programını hız kesmeden sürdüren Kuzey Kore, bölgede gerilimi artıracak bir açıklama yaptı. Pyongyang yönetimi, orta menzilli balistik füzeler için geliştirilen yeni tip yüksek itkili katı yakıtlı motorların ilk yer testinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Birinci aşama ve ikinci aşama motorların 11 ve 14 Kasım tarihlerinde ayrı ayrı test edildiği, testlerin motorların kalitesini ve güvenilirliğini doğruladığı vurgulandı.

Füze günü ilan etti

Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde Hwasong-17 kıtalararası balistik füzesinin 2022’de test edildiği gün olan 18 Kasım’ın “Füze Endüstrisi Günü” olarak ilan edildiğini duyurdu. Mayıs ve ağustos aylarında iki başarısız askeri keşif uydusu fırlatma girişiminde bulunan Pyongyang, ekim ayında bir deneme daha yapacağını açıklamış ancak girişim gerçekleşmemişti.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında eylül ayında gerçekleşen zirvenin ardından Pyongyang’ın Moskova’nın teknolojik desteğiyle yörüngeye askeri keşif uydusu fırlatabileceği yönünde yorumlar yapılmıştı. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu