Haber

Okyanusların Kızı Bengisu Avcı’dan Yeni Bir İlk

Anzak Koyu – Gökçeada’nın ortasında yüzen ilk yüzücüler Bengisu Avcı ve Murat Öz oldu.

Dünya Açık Su Yüzme Federasyonu’nun Manş Denizi, Catalina ve Manhattan Adası parkurlarında yüzen sporculara verdiği “Triple Crown” ödülünü kazanan ilk Türk kadın yüzücüler Bengisu Avcı ve Murat Öz, 100. yılında anlamlı bir yüzücü daha gerçekleştirdiler. Cumhuriyet ve 22 km’lik yürüyüş gerçekleştirdi. Gelibolu Anzak Koyu – Gökçeada’nın ortasında yüzen ilk yüzücüler oldular. Bengisu Avcı, dünyaca ünlü su sporları markası Arena ve markanın Türkiye temsilcisi Sportive’in desteğiyle parkuru 10 saat 40 dakikada 20.000 kulaç atarak tamamladı.

Türkiye’de yeni bir ultra maraton pisti sayılabilecek mesafeye sahip Gelibolu Anzak Koyu – Gökçeada’nın ortasında yer alan parkur, daha önce farklı yüzücüler tarafından birkaç kez denenmiş ancak akıntı nedeniyle tamamlanamamıştı. hakem Bahtiyar Özçaldıran’ın gözetiminde tamamlandı.

Okyanuslardaki 7 şiddetli parkurdan oluşan Oceans 7’de yüzen ilk Türk kadını olma hedefiyle Manş Denizi, Catalina ve Manhattan’ı geçen Bengisu Avcı, Cook Boğazı’na (Yeni Zelanda) geçecek. Cebelitarık (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanal (İrlanda-İskoçya) ve Tsagaru Kanalı (Japonya) kanallarını yüzerek Oceans 7’yi tamamlamayı ve adını tarihe yazdırmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu